Saf ve Yüksek Konsantrasyon - Pure PRP


Pure PRP Kit Avantajları

 • 20 cc kan ile çalışan geniş kapasite,
 • Silindir ayrıştırma bölmesi ile buffy coat merkezli yüksek trombosit konsantrasyonu,
 • 5-8 kat trombosit konsantrasyon zenginliği
 • 10 dk Tek Santrifüj ile PRP ve PPP ayrıştırma,
 • PRP almak için iğnesiz transfer imkanı,
 • Kavisli boyun yapısı ile minimum hücre kaybı,
 • Tamamen kapalı sistem, hava ve temas kontaminasyonuna karşı korumalı,
 • Cerrahi kullanıma uygun,
 • Transparan, şeffaf yapısı itibariyle net ayrışma görüntüsü,
 • Hazırlayıcı hatasını tölere eden standart prosedür

Omni Kit

 • 60 cc Kan ve Kemik İliği ile çalışan geniş kapasite
 • Buffy coat merkezli yüksek konsantrasyon
 • Ekonomik ve efektif
 • Kemik iliği konsantrasyonu için uygun
 • İki aşamalı steril bölme ile santrifüj sonrası steril transfer imkanı
 • Cerrahi kullanıma uygun

Kalite – Güvenlik Sertifikaları

CE, GMP, PCT, KFDA, ISO 13485

Pure ve Omni Kit Hazırlama Prosedürü

20’lik enjektöre alınan, 3 cc ACD ile 17 cc kanı kitin içine boşaltınız

Pure PRP kitini santrifüje yerleştiriniz. 1200g’de 10 dk soft start/stop özelliğinde santrifüj ediniz.

PRP kitinin alt ve üst kapağını çıkartınız. Altına buffy controler’ı yerleştiriniz.

Kitin üstüne fakir plazma için 10 cc lik enjektör yerleştiriniz. Yavaşça buffy controller’ı, eritrosit ve plazmanın birleştiği tabaka (buffy coat) 2 cc seviyesine gelene kadar sağa doğru çeviriniz.

Eğer fakir plazma gerekli değil ise enjektör takmadan buffy controler’ı çeviriniz. Fakir plasma yan taraftaki boş kısıma dökülecektir.

Baca içerisinde kalan zengin PRP’yi almak için en az 2.5 cc yada 5 cc lik enjektörü baca üstüne yerleştirip buffy controler’ı yavaşça çevirerek PRP’yi alınız.

PURE PRP

PRP (Platelet Rich Plasma) Türkçe karşılığı olarak Trombositten Zengin Plazma, kişinin kendi kanından elde edilen, sayıca yüksek yoğunlukta trombosit hücrelerinin elde edilmesine verilen işlemin adıdır. Trombositlerin ana işlevi pıhtılaşmayı sağlamak olarak bilinir, trombosit hücrelerinin içinde barındırdığı birçok büyüme faktörleri, (growth factor) hasarlı dokuda iyileşmeyi tetikleyen ve hızlandıran bir süreç başlatarak doku onarımını desteklediği de ispatlanmıştır. Bu özelliğinden dolayı birçok tıbbi alanda uygulanmakta ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yılların en popüler tıbbi uygulamalarından biri olmuştur. PRP tamamen, otolog (kişinin kendine ait) bir işlem olduğundan, uzman bir kişi tarafından ve uygun steril koşullarda  hazırlandığında herhangi bir alerji veya yan etki beklenmez. PRP bir ilaç değildir, etkisi lokal olarak uygulandığı bölgede kalır, hastada herhangi bir kimyasal ya da kortizon gibi toksik etki bırakmaz, böbrek, karaciğer, kalp, mide gibi diğer organların işleyişine zarar vermez.

PRP hazırlama ürünleri tarihsel gelişim süreci içinde bilimsel gelişmelere paralel teknik olarak da gelişmiştir. İlk prp hazırlama ürünleri hemogram tüpleri formunda ortaya çıkmış, daha sonra daha zengin trombosit konsantrasyonu elde edebilmek için PRP hazırlama kitleri dizayn edilmiştir. PRP kitlerinde aranması gereken en önemli özellikler sterilite ve zenginlik oranıdır. PRP kitlerinde genel olarak hastanın normal kan trombosit oranına göre en az 4 kat trombosit konsantrasyonu elde etmesi aranır , Pure PRP bu oranı 5-8 kat arası elde edebilmektedir ayrıca tamamen kapalı sistem olup cerrahi kullanıma da uyundur. PRP kitlerinde konsantrasyon oranı, santrifüj sonrası trombositlerin yoğunlaştığı “buffy coat” tabakasının ne derece elde edebildiği ile ilgilidir.

PRP uygulamalarında yaygın olan uygulama sayısı 3 seans olarak bilinmektedir. Ancak seans sayısı, uygulandığı alan, deformasyon seviyesi ve hastanın şikayet gelişimine göre değişebilmektedir. Kimi uygulamalarda tek seans da yeterli olabilirken daha fazla sayıda
uygulama yapılabilir, PRP kimyasal bir içerik taşımadığından herhangi bir zorunlu limiti yoktur. Seans planlaması için en doğru kararı hekimin kendisi verir.

Uygulama Alanları

Ortopedi, Fizik Tedavi ve Spor Hekimliğinde PRP;

Kas ve iskelet sistemi PRP uygulamasının ana alanlarından biridir. Kemik, kıkırdak, tendon ve kas yaralanmalarında prp genel olarak iyileşmeyi destekleyici ve hızlandırıcı bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Eklem kireçlenmeleri, kısmı kas ve tendon yırtıkları, Tenisçi dirseği gibi birçok eklem ve kas içi enjeksiyonu olarak uygulanırken, kemik kaynamasını destekleyici ve kemik yerine yerleştirilen greftlerin daha hızlı uyum sağlaması amacıyla cerrahide de kullanılmaktadır.

Algoloji – Ağrı Tedavisi ve Yara Bakım'da PRP

PRP uygulamasının ağrı tedavisinde uygulandığı ve başarılı sonuçlar elde edildiğini gösteren birçok bilimsel çalışma vardır. Ayrıca bası yarası gibi kapanması zor yaraların tedavisinde destekleyici bir işlevi vardır.

Plastik Cerrahi, Medikal Estetik, Dermatoloji ve Kozmetoloji'de PRP;

İlerleyen yaş ile birlikte cildin yaşlanması, cilt altı tabakada (dermis) bulunan kollajen ve elastin liflerinin oluşturduğu destek tabakasının üretiminin azalmasına ve kaybına bağlıdır. PRP uygulaması ile cilt altına enjekte edilen büyüme faktörleri bu kollajen ve elastin liflerinin yeniden üretilmesi ve yapılanmasını sağlar. Böylece cilt daha parlak, daha esnek ve daha sağlıklı görünür. Saç uygulamalarında ise saç kökünü güçlendirmek hedef alınarak, saç dökülmelerine önüne geçmek ve daha sağlıklı saç tellerine sahip olmak istenir. Lazer ve peeling uygulamalarının PRP ile kombine edilmesi halinde etki seviyesinin oldukça arttığı bilinmektedir.